Blog

5 stycznia 2018

Twoje przekonania rządzą Twoim życiem

Pomyśl jak często wypowiadasz jakąś opinię, przekazujesz informację, tylko na podstawie swoich przekonań, przypuszczeń graniczących z pewnością. To nawet nie jest pewność tylko przeświadczenie, że tak jest i na jego podstawie podejmujesz decyzje i działasz w taki a nie inny sposób, lub nie podejmujesz decyzji w ogóle.
A to zawsze ma swoje konsekwencje. Jeśli są negatywne łączą się z rozczarowaniem i szukaniem winnych tej sytuacji. Winni są inni ludzie, sytuacja ogólna, rząd, pogoda, itp…usprawiedliwienie napisane i podpisane.

Problem tylko w tym, że Twoje samopoczucie tak naprawdę wcale nie jest lepsze. Przeciwnie. Wiesz dobrze, że to kolejna podobna do innych sytuacja, którą już kiedyś przerabiałeś, a która wcale nie poprawiła jakości Twoich relacji w życiu prywatnym, czy rezultatów osiąganych w biznesie.

FAKTY, WARTOŚCI, INTUICJA

Pamiętając o tej wielkiej trójcy, Twoje decyzje i działania zawsze będą zgodne z Tobą. Podejmując je będziesz szczery sam ze sobą i ze swoim otoczeniem. Intuicja pomoże Ci to zrobić.

PYTANIA – to jedyny sposób, aby podejmować właściwe decyzje:

1. Czy to o czym mówię jest faktem, czy tylko moim przekonaniem lub zasłyszaną opinią innej osoby?
Dywagujemy, domyślamy się, domniemamy, przypuszczamy, jesteśmy niemal pewni…a jednak to nie są fakty. Przy podejmowaniu zwłaszcza bardzo ważnych decyzji FAKTY są najważniejsze. Jeśli je pominiesz, być może wersja zdarzeń którą przyjąłeś bo tak było prościej lub wygodniej, będzie Ci sprzyjać. Przez jakiś czas. Z reguły krótki.

2. Zadaj sobie proste pytanie: „Czy to jest „moje”? Czy w pełni się z tym zgadzam, czy to odzwierciedla moje wartości?
Negocjować można wiele rzeczy, można próbować nieco zmienić swoją postawę, sposób reakcji (czasem nawet jest to bardzo pożądane). Nie dotyczy to jednak wartości. Wartości są nienegocjowalne. Jeśli znasz swoje wartości, zawsze się do nich odwołuj.

3. Czy coś Ci zagrało w sercu, czy poczułeś „to coś” kiedy coś usłyszałeś, coś Ci zostało zaproponowane, nie wiesz jaką podjąć decyzję?
Posłuchaj jej, zapytaj i poczekaj chwilkę na odpowiedź. Jeśli będziesz robił to wystarczająco często, a potem przypomnisz sobie tą drogę, zauważysz że ona niemal nigdy się myli. Tylko my czasem zagłuszamy jej szept.
Szept naszej INTUICJI.

Bądź otwarty, pytaj, sprawdzaj, weryfikuj, podważaj swoje paradygmaty i przekonania, nie po to aby wątpić, ale po, by poznawać nowe, doświadczać i żyć pełnią;)

Bez kategorii
About Kamila Karczewska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook