Blog

24 kwietnia 2018

Procesy szkoleniowe

Dziś jako trener i coach mam ogromną przyjemność obserwować ludzi w ich rozwoju i drodze którą podążają, by za jakiś czas znaleźć się w zupełnie innym miejscu……………
Osoby, z którymi pracuję cieszą się z osiągniętego celu, a ja zachwycam się także, a czasem przede wszystkim drogą, którą zdecydowali się iśćDrogą, która często bywa tak bardzo inna, od tych które znali do tej pory. Często drogą trudną, stromą, wyboistą, niewdzięczną, bardzo nieprzyjazną i taką, która u ogromnej odwagi, samozaparcia i cierpliwości by ją przejść z uniesioną głową.

Sama kiedyś zdecydowałam się wyruszyć w swoją podróż


Na początku, jako młody, nieopierzony trener z jednej strony cieszyłam się z każdego szkolenia, które miałam przeprowadzić, ale z drugiej moją głowę zaprzątały trudne myśli? i niepewność? z kim się spotkam, ile i jak

trudnych pytań usłyszę

Czułam się dokładnie tak jak jakbym wychodziła na ring?‍♂️. Będę się boksować z trudnym uczestnikiem?‍♀️ i przerzucać z nim na argumenty licząc na to, że w końcu udowodnię swoją rację i „moje będzie na wierzchu”.

W końcu to przecież ja jestem tu panią trener, ja wiem i ja chcę wam powiedzieć, żebyście wy też wiedzieli?

Miałam najlepsze intencje, ale sposób nie zawsze był dobry i skuteczny.

Chociaż musiało nie być tak źle, bo opinie które otrzymywałam były dla mnie zawsze bardzo satysfakcjonujące?.
W środku jednak wiedziałam, że może być inaczej, lepiej, bo nie jest tak jakbym chciała.

Dziś, po dobrych kilku latach wszystko wygląda zupełnie inaczej.
Dziś, jakkolwiek to zabrzmi – lubię, gdy ktoś się ze mną nie zgadza ? lub ma wątpliwości, czyli ktoś określany mianem trudnego uczestnika.

Doceniam takie sytuacje, bo dzięki temu mam szansę poznać inną perspektywę, inny sposób myślenia. Dzięki temu też sama wrastam I staję się lepszym trenerem.

 Wtedy jeszcze bardziej poznaję daną osobę, jej punkt widzenia, jej paradygmaty, a tylko wtedy mam szansę pracować z nią skuteczniej.
 Przy każdej wątpliwości, pytaniu, zatrzymuję się i proszę o rozwinięcie tematu, bo to może być bardzo interesujące i pouczające dla mnie i dla pozostałych uczestników. Zaczyna się dyskusja, padają argumenty.
 Grupa widząc merytoryczną rozmowę, a nie „walkę na ringu” włącza się do niej, dodając coś od siebie, ze swojego życia i doświadczenia.

Nie ma trenera i uczestników, jesteśmy MY, tu i teraz razem, rozmawiając o ważnych dla nas obszarach. Każdy czuje się ważny i wysłuchany.

Trener musi mieć szeroką, ciągle poszerzaną wiedzę, jeszcze większe doświadczenie z obszaru z którego szkoli, ale powinien też wiedzieć jak:
 szkolić skutecznie, a raczej
 towarzyszyć skuteczniej uczestnikom w ich rozwoju.

Skutecznie czyli:
 zadając odpowiednie pytania,
doświadczając,
prowokując do refleksji, dyskusji i wyciągania wniosków.

Zorientowanie na uczestnika, na jego punkcie widzenia, na jego potrzebach, a nie na tym, z czym przyszedł trener i uważa że należy z grupą „przerobić”

Dzięki temu grupa pracuje mentalnie na swoich potrzebach, czuje się ważna, doceniona i wysłuchana przez trenera, dzięki temu ma poczucie bezpieczeństwa, a tylko wówczas odważy się na więcej w procesie swojego rozwoju.

To właśnie wtedy mówimy o procesie grupowym i mądrości grupy.
Tę metodę miałam ogromną przyjemność poznać na rocznej Akademii Trenerskiej. Niesamowite i efektywne narzędzie do świadomej pracy mentalnej z uczestnikami szkoleń i sesji coachingowych.

Uczestnicy wiedzą, że nie ma złych odpowiedzi jest tylko poszukiwanie najlepszych dla nich rozwiązań i tego co pomoże w byciu lepszym efektywniejszym w działaniu.

Jeśli chcesz być w czymś dobry, albo jeszcze lepszy, doświadczaj, pomimo strachu, lęku i wątpliwości.
Obserwuj swoje reakcje,
wyciągaj wnioski,
zauważaj i doceniaj każdy mały sukces, każdy nowy krok, który zrobiłaś/eś pierwszy raz.

Pracuj nad sobą, przygotowuj się, nie odpuszczaj i zaufaj sobie, a zobaczysz że sam/a siebie zaskoczysz

Pięknego dnia;-)

Kamila Karczewska

Bez kategorii
About Kamila Karczewska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook