Blog

7 maja 2018

Mój zespół się zepsuł

Spotykam się z dyrektorami większych organizacji, managerami zespołów, lub przedsiębiorcami prowadzącymi własne biznesy i czasem słyszę: „jeszcze na początku było ok, był zaangażowany, przejmował się, a teraz jest inaczej, mój zespół się zepsuł”, „mógłbym osiągać dużo więcej, gdybym tylko miał lepszych ludzi”, „firma działałaby dużo sprawniej i lepiej gdybym miał innych współpracowników”… i temu podobne…

Naprawdę tak uważasz?

że Twoim ludziom nagle przestało zależeć, nie chce im się, są leniwi i w ogóle stanowią powód Twoich zawodowych niepowodzeń?
Być może czasem ich postawa mogłaby na to wskazywać, co również nie oznacza, że tak musi być naprawdę. Każdą sytuację my interpretujemy z własnego punktu widzenia, czasem powierzchownie, nie zadając żadnych pytań. To oznacza na razie tylko tyle, że to Ty tak odbierasz ich zachowanie. Każda postawa jest skutkiem i wynikiem innych sytuacji, które mają na to wpływ. Najczęściej nie jednorazowych, ale całego ciągu zdarzeń, które wpływają na to co zaczynają myśleć ludzie o sobie i tym co robią.

Przecież zatrudniłem najlepszych specjalistów?

Ludzie to nie trybiki, które zawsze będą działać, bez przerwy tak samo.
Ludzie to 100% emocji, różnych potrzeb, pragnień, sposobów komunikacji i interpretacji, uczuć, wrażliwości, chęci rozwoju, zmiennych nastrojów, różnych obaw i lęków i jeszcze kilka rzeczy można by tu wstawić…Jeśli nie będziesz o tym pamiętał, jest duża szansa na to, że twój „zespół się popsuje”.

Czy na pewno znasz ludzi, z którymi pracujesz?

I nie chodzi o to, żebyś był niańką czy psychoanalitykiem i najpierw badał sytuację mentalno-uczuciową swoich ludzi.
Ale chodzi o to, żebyś się nimi interesował, jako ludźmi, nie tylko jako pracownikami. I nie pytał tylko o etap projektu, jak idą prace nad prezentacją, lub czy dopięli transakcję sprzed tygodnia. Ale żebyś zapytał: jak się czują w twojej firmie, jak im się pracuje, co mogłoby ułatwić im pracę, przed jakimi wyzwaniami stoją, jak Ty jako szef możesz im pomóc?

Wiesz, co się wtedy wydarzy?

Po pierwsze człowiek, który czuje się bezpiecznie i dobrze w miejscu swojej pracy, staje się bardziej zaangażowany i kreatywny a nic tak nie ogranicza potencjału jak strach.
Po drugie jeśli zauważysz i docenisz wysiłek swoich ludzi, oni za wszelką cenę będą chcieli na to zasłużyć i wręcz przewyższyć Twoje oczekiwania, wkładając jeszcze więcej wysiłku w swoją pracę, nie dlatego że muszą, ale dlatego że chcą. Nie będą też bali się ryzykować. A podjęcia czasem ryzykownej decyzji jest potrzebne, żeby rozwinąć firmę jeszcze bardziej i dynamiczniej.

Jest jednak jeden warunek

Umówienie się z zespołem na określone zasady funkcjonowania. A ich podstawą jest szczerość i lojalność wobec siebie każdego członka zespołu, nie wyłączając Ciebie jako lidera. Bez tego nie można zbudować prawdziwego zespołu, w którym każdy członek jest tak samo ważny. Zasady które obowiązują wszystkich jednakowo. To mocne i skuteczne narzędzie, stosowane przez najlepsze zespoły w największych firmach.

I na koniec

jesteś bardzo uważnie obserwowany przez swój zespół i możesz być dla niego najlepszą inspiracją, wzorem i przykładem. W ogromnej mierze od tego jaki Ty jesteś, jakimi wartościami jako lider się kierujesz, zależeć będzie atmosfera i jakość pracy w twoim zespole.

Bycie liderem, managerem, szefem to nie tylko przyjmowanie ludzi do pracy, rozdzielanie i wydawanie poleceń, organizowanie narad i spotkań, podczas których jednym z głównych elementów jest koncentracja na tym co się nie udało, lub kto zawinił.
To nie zmotywuje twoich ludzi, a raczej zadziała dokładnie odwrotnie.
Bycie liderem to przede wszystkim pokazanie ludziom jak wielki potencjał w nich drzemie i takie zorganizowanie pracy, aby ten potencjał miał szansę się ujawnić i rozwijać.

A to wymaga uważności i chęci ciągłego rozwoju.
Jeśli czujesz się odpowiedzialny za swój zespół, zależy Ci by rósł w siłę i osiągał coraz lepsze rezultaty dzięki temu, że to Ty stoisz na jego czele, zapraszamy na praktyczne warsztaty, pełne inspiracji i konkretnych narzędzi, szczegóły znajdziesz tutaj.

Jakim liderem wybierasz być, to Twoja odpowiedzialna decyzja. Możesz być tym NAJLEPSZYM.

Bez kategorii
About Kamila Karczewska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook