Blog

28 maja 2018

Chciałbym, ale się boję.

Chciałbym, ale się boję. Zdarza mi się to słyszeć. Kiedyś często w swojej głowie. Dziś raczej z ust osób z którymi pracuję.
Zmiana – bo niej dziś kilka słów, jest słowem o pejoratywnym raczej negatywnym skojarzeniu. Bo wyobraź sobie taką sytuację: przychodzi szef i mówi: „będą zmiany”. Ty jeszcze nie wiesz o co chodzi, jeszcze nic nie zostało wyjaśnione, ale u większości osób i być może właśnie u Ciebie, słyszących takie zdanie, puls wzrasta.

Zmiany źle nam się kojarzą.

Zmiana kojarzy nam się z sytuacją, w której ponosimy konsekwencje, czyjejś decyzji. Taka zmiana kojarzy nam się też z brakiem wyboru i koniecznością zgody. Czujemy zależność od sytuacji i innych osób. Czemu tak się dzieje?

Bo Ty przestałeś świadomie decydować o sobie i o swoim życiu.

Przestałeś podejmować świadome decyzje, poddałeś się „biegowi spraw” i temu, że jakoś wszystko się ułoży. Pewnie JAKOŚ się ułoży.
Tylko czy w życiu chodzi o to, żeby było ” JAKOŚ”?
Czy może chodzi o to, żeby było najlepiej, najpełniej, najbardziej, najciekawiej jak to tylko możliwe?

„Jakoś” jest łatwe dlatego jest dla większości.

Żeby było tak, jakbyś chciał – kosztuje nieco więcej: wysiłku, zaangażowania, determinacji, odwagi, świadomości tego, że stać Cię na dużo więcej. Stać Cię również na to, żeby się ze sobą umówić, że się nie poddasz, choć okazji ku temu może być wiele.

Dzięki temu to Ty będziesz autorem wszelkich zmian w Twoim życiu.

To Ty będziesz jego liderem. Nie twój szef, znajomi, rodzina, którzy chętnie doradzają lub odradzają Ci to co masz zrobić, lub nie.
Uczucie sprawczości i kierowania własnym życiem jest pięknym uczuciem. Czy Ty kierujesz swoim życiem, czy ktoś inny robi to za Ciebie?

Najważniejsze w tym wszystkim jest jeszcze jedno: to jak się z tym czujesz? Czy to jest dla Ciebie dobre, czy to Cię uszczęśliwia?

Nasza obecne rzeczywistość jest konsekwencją naszych dotychczasowych wyborów.

Jeśli nie jest tak jakbyś chciał, może warto pomyśleć o zmianach, ale takich twojego autorstwa, świadomych, samodzielnych, niezależnych i konkretnych? Czyli Twoich a nie czyichś?

Podejmuj śmiałe decyzje, poszukaj wsparcia u osób, które działają aktywnie, które Cię inspirują, z pewnością Ci pomogą.
Podejmij pierwszy krok i pierwsza decyzję ona wyzwoli kolejne, a wtedy poczujesz jakie to uczucie podejmować SWOJE decyzje i być autorem zmian w swoim życiu i być naprawdę szczęśliwym;)

Trzymam kciuki powodzenia;)

Kamila

Bez kategorii
About Kamila Karczewska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook