Blog

31 lipca 2018

Świadomość swoich wartości warunkuje Twoje szczęście

„Nie lubię latać samolotem” – usłyszałam pewnego dnia. Wiele osób tego nie lubi, to dość częste zjawisko – odpowiedziałam.
Tak ale ja nie lubię, nie dlatego, że się boję, ale dlatego, że nie mam nad tym żadnej kontroli.

I ta odpowiedź mnie zaciekawiła.

Adam prowadzi własną firmę, jest sam sobie szefem, nie zatrudnia ludzi. Kiedyś było inaczej. Pracował w dużej korporacji, miał swój zespół ludzi. Był świetny w tym co robił, bardzo zaangażowany,  skuteczny i doceniany. Był jednak jeden problem. A właściwie dwa. Nie potrafił dogadywać się z szefem, ani ze swoim zespołem. Swoją pracę wykonywał bardzo dobrze, czasem zmieniając decyzje czy odgórne polecenia, choć w efekcie okazywało się, że jego rozwiązania były lepsze. Nie było to mile widziane przez bezpośredniego przełożonego. Adam nie ufał też swoim ludziom, co objawiało się nadmierną kontrolą i „dokańczaniem” spraw za nich.

W końcu zrezygnował. To był czas kiedy zaczęliśmy współpracę. Po dłużej rozmowie z nim, było dla mnie jasne, że jest to człowiek, dla którego wartości wolności, niezależności i całkowitej autonomii są niezwykle ważne. Do tego stopnia, że zrezygnował z bardzo dobrze płatnej pracy i wysokiego stanowiska. Jego wartości nie korelowały z postawą jaką musiałby przyjąć, by pracować pod zwierzchnictwem innych osób oraz mieć konieczne zaufanie do ludzi, którymi zarządzał.

Jeśli w życiu nie realizujesz tego co jest dla Ciebie ważne, jeśli nie możesz odwołać się do swoich prawdziwych wartości, może okazać się że szybko dopadnie Cię frustracja i niezadowolenie życiowe. Dlatego tak ważna jest uważność na to co jest dla nas naprawdę ważne. Co sprawia nam przyjemność, a co nie.
Osoby jak Adam, z bardzo silnym poczuciem niezależności i wolności rezygnują z pracy „pod kimś” na rzecz własnej działalności. Często kosztem utraty wysokich zarobków czy statusu społecznego, jednak realizacja wartości i bycia w pełni sobą jest u niektórych osób dużo silniejsza niż motywacja finansowa.

Lubisz pracować z ludźmi? Relacje są dla Ciebie ważne? Współdziałanie nakręca Cię pozytywnie i dzięki temu wpadasz na nowe pomysły? A pracujesz w dziale finansowym, gdzie jedynymi twoimi towarzyszami są tabelki i segregatory z dokumentami? Szybko pomyśl o zmianie.
Jeśli nie lubisz tego co robisz, nie sprawia Ci to prawdziwej przyjemności, nie będziesz tego robić z chęcią i prawdziwym zaangażowaniem.
Będziesz nieszczęśliwy.
Dlatego odpowiedz sobie na pytanie:

Jakie są Twoje wartości?

Czym kierujesz się w  życiu, podejmując decyzje?

Wartości są nienegocjowalne. Zawsze będą wytyczały Ci kierunek działań i podejmowanych decyzji. Zaufaj im. Działając wbrew swoim życiowym zasadom, będziesz działał tak naprawdę wbrew sobie.

Bez kategorii
About Kamila Karczewska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook