Blog

14 sierpnia 2018

Jedno pytanie – a zmienia wszystko

[ JEDNO PYTANIE, a zmienia wszystko]

Początek szkolenia📚. Uczestnicy powoli zajmują miejsca, wesoło rozmawiając ze sobą. Obok wcześniej położonych przez mnie skryptów szkoleniowych ląduje kawa i ciastka na talerzykach, gwar powoli cichnie a wzrok wszystkich uczestników kierowany jest na moją osobę. Uśmiecham się i witam ze wszystkimi👨‍👨‍👦‍👦.

To kolejne szkolenie prowadzone przeze mnie dla tej samej firmy, więc już „troszkę” się znamy. I właśnie dlatego zaczynam inaczej niż zwykle. Bo gdy jest INACZEJ, umysł zaczyna pracować na wyższych obrotach. Po pierwszym ćwiczeniu i refleksjach, mam potrzebną energię⚡⚡ i zaangażowanie grupy.

Po kolejnym ćwiczeniu, coś się zmienia.
Ćwiczenie polegające na pytaniach ewidentnie zmieniło zachowanie jednej z osób. Dotąd wesołej, dokazującej, rozmownej na wyciszoną i wycofaną. Przyglądam się Iwonie częściej. Szkolenie trwa, są dyskusje, wymiany zdań, kolejne ćwiczenia, zwracam uwagę i rozmawiam z każdym z uczestników, częściej jednak spoglądam na Iwonę. Jest fizycznie, ale mentalnie „nieobecna”.

Zarządzam przerwę, uczestnicy wychodzą z sali a ja staram się „przyciągnąć” wzrok Iwony, podchodzę do niej, a ona uśmiecha się niepewnie.
– Iwona, zauważyłam, że posmutniałaś, czy coś się stało? Czy ja mogę Ci pomóc w jakiś sposób? Zapytałam.
Spuściła wzrok i spokojnie powiedziała:
– „wiesz, przychodzę na szkolenie biznesowe o budowaniu zespołu, a ty pytasz mnie o moje pasje w życiu…”
Po krótkiej przerwie dodała: „a ja właśnie sobie uświadomiłam, że nie umiem na to pytanie odpowiedzieć. Nie mam pasji ani żadnego hobby. Moje życie to ciągła praca i firma. Wstyd mi, bo jak można nie mieć pasji? Może właśnie dlatego nie mam energii ani już takiej chęci jak kiedyś, bo wciąż tylko praca i praca”.

Moja rozmowa z Iwoną nieco się przeciągnęła, ale dzięki temu osiągnęłyśmy dużo więcej. Za jej zgodą temat został rozwinięty na grupie, a wnioski jakie uczestnicy wyciągnęli z tej sytuacji były niesamowite. Co można zrobić wspólnie, jaką pasje dzielić wraz z zespołem? Oni to wymyślili;-) Moja duma z takich Uczestników jest ogromna. Kiedy zespół szuka rozwiązań, na już, na teraz i wspólnie ustala jak je wcielić w życie, włącznie z datą.😀

W podsumowaniu usłyszałam od niej, że właśnie to jedno pytanie było dziś dla niej najważniejsze💎, bo poskutkowało lawiną refleksji i ustaleń co do jej zespołu, ale także co do życia prywatnego i pasji o jakich postanowiła sobie przypomnieć.
———————————————————————————–
A co było gdybym nie zadała tego pytania?🤔
A co by było gdybym nie podeszła do Iwony i nie zainteresowała się jej samopoczuciem?🤔

Można po prostu poprowadzić szkolenie, realizując jego scenariusz.
Można też towarzyszyć ludziom w ich rozwoju i w pełni, uważnie uczestniczyć w procesie, który przechodzą w trakcie szkolenia.
To spora różnica dla Trenera i przede wszystkim dla Uczestników.💚
———————————————————————————–
Metody procesowej nauczyłam się i doświadczyłam podczas Rocznej Akademii Trenerskiej Leaders Are Trainers #LAT autorstwa niezwykłej, charyzmatycznej, skutecznej, o wielkiej mądrości życiowej i ciepłej Kobiety, Trenerki i Coacha Beaty Beata Kapcewicz 🙂

Bądź uważny na innych👩‍❤️‍👩. Zapytaj i wyraź zainteresowanie drugą osobą, oferując pomoc i wsparcie, jeśli możesz. To dużo bardziej skuteczne niż „zakładanie czegoś z góry” i „wiedzenie lepiej” czy dopowiadanie sobie, z jakiego powodu ktoś postępuje tak, a nie inaczej.

Tu zawsze stoi historia za historią❤️.

To zazwyczaj dotyczy wszystkich: twojego partnera, dziecka, mamy, taty, przyjaciółki, członka zespołu, a nawet szefa😁
Bądź uważny❤️
Pięknego dnia😁

Kamila

Bez kategorii
About Kamila Karczewska

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook