Jak wybrać coacha dla siebie?

Sposób wyboru coacha to bardzo ważna kwestia i wbrew pozorom nie taka oczywista.

Bycie Coachem nie wymaga na chwilę obecną, żadnej licencji ani żadnego konkretnego certyfikatu czy dyplomu. Jest wiele osób, które wykorzystując aktualną popularność coachingu, chętnie mianują się coachem, choć tak naprawdę nie mają w tym zakresie ani wiedzy, ani doświadczenia, ani umiejętności.

Z tego też powodu zachęcam do wyboru coacha z polecenia, lub takiego, który ma spore, co najmniej kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu sesji coachingowych, może pochwalić się referencjami, a także ukończonymi specjalistycznymi szkoleniami w tym zakresie. Jak każda osoba zajmująca się edukacją innych, powinna też sama nieustannie się szkolić, aby przekazywana wiedza i jej forma była cały czas uaktualniana i na najwyższym możliwym poziomie.

Opinie dotyczące coachów, znajdziesz m.in na stronie: dobrycoach.pl a opinie na temat mojej osoby jako coacha, znajdziesz tu:Kamila Karczewska – opinie o coachu

Wspólny język

Jeśli ktoś jest zainteresowany biznes coachingiem, powinien szukać takiej osoby, która poza doświadczeniem w prowadzeniu samego coachingu, posiada także doświadczenie biznesowe. Wówczas partnerskie relacje które są podstawą relacji coach-klient będą miały silniejsze podstawy, będzie panowało większe zrozumienie i szybsze wzajemne reakcje. Coach który zna realia biznesowe, nawet jeśli nie dotyczą tej samej branży, z dużo większą łatwością zacznie zbierać informacje, zadając celniejsze pytania, dzięki czemu sam proces coachingu jest szybszy i efektywniejszy.

Coaching to relacja i partnerstwo

To, co jest niemniej ważne, poza sferą merytoryczną, to jest to „coś” dzięki czemu jako klient poczujemy się swobodnie i bezpiecznie od pierwszych chwil spotkania. To niezwykle istotne. To trochę tak, kiedy po raz pierwszy spotykamy nowo poznaną osobę. Z jedną rozmawia nam się wspaniale, następuje ożywiona i ciekawa wymiana informacji, rozmowa z kimś takim po prostu sprawia nam prawdziwą przyjemność i chętnie pozostajemy w relacjach, utrzymując ze sobą kontakt. Natomiast z inną osobą rozmowa zupełnie się nie klei, nie czujemy chemii i właściwie z wymuszonym nieco uśmiechem najchętniej ulotnilibyśmy się z towarzystwa po angielsku.

Dlatego zaufaj swojemu instynktowi i pierwszemu wrażeniu. Jeśli podczas pierwszego, niezobowiązującego spotkania poczujesz się swobodnie, otworzysz się, zaczniesz mówić o rzeczach, o których zazwyczaj nie rozmawiasz i będziesz się z tym dobrze czuł. Jeśli dodatkowo coach odpowie na wszystkie twoje wątpliwości i odpowie jasno i precyzyjnie na pytania dotyczące przebiegu procesu coachingowego, to może oznaczać że dobrze trafiłeś a sam coaching okaże się skuteczny.

Sesje coachingowe przeprowadzamy w oparciu o zasady i etykę International Coach Federation.

Zapraszamy na
30 minutową sesję GRATIS !!
Podczas spotkania sam/a zdecydujesz czy ta forma wsparcia jest dla Ciebie.