Blog

Era pracownika upada?

by in Bez kategorii 4 maja 2020

„Dlaczego dziś nie ma winogron, przecież jest piątek?”
Tymi słowami rozpoczął dzień pracy jeden z pracowników firmy X, której dyrektora miałam przyjemność gościć na moim szkoleniu, krótko przed obecnym kryzysem.
Zazwyczaj w firmie każdego dnia były inne przekąski, inny lunch, ale zawsze w piątki były owoce, między innymi winogrona.
I co? I jest temat przewodni na całe przedpołudnie: brak winogron.
Dyrektor działu personalnego jednej z większych firm we Wrocławiu zwierzyła mi się, jak trudno jej zrozumieć i jednocześnie pogodzić się
z faktem jak to młoda osoba, która właśnie awansowała na stanowisko dyrektora działu, co wiąże się z dużą podwyżką, nie może znaleźć czasu, aby spotkać się i podpisać nową umowę, z nowymi dużo lepszymi warunkami. Na informację, że jeśli nie podpisze dokumentu, nie dostanie nowego wynagrodzenia, odpowiada, że jeśli znajdzie czas to przyjedzie
i podpisze (…).
Od tego i innych uczestników, z reguły managerów i kadry kierowniczej słyszałam wiele podobnych historii. O tym, że dziś coraz trudniej jest zadowolić zatrudnionego, wymagania są coraz większe, a karty multisport, prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie, dofinansowanie wyjazdów dzieci, nie są już żadnym rarytasem. Pracownicy chcą i oczekują więcej.

Co się dzieje?
Firmy zaczynają prześcigać się w wymyślaniu atrakcji, managerowie nie wiedzą jak rozmawiać, jak motywować tych najbardziej roszczeniowych. Pracownicy, którzy robią swoje czują coraz większe poczucie niesprawiedliwości i różnice w traktowaniu. Zaczynają więc obojętnieć wobec swojej pracy, którą dotąd lubili i doceniali.

Działy HR mniej koncentrują się na autentycznym i prawdziwym rozwoju swoich pracowników, a w mgnieniu oka zgadzają się na kosztowne i wręcz absurdalne wyjazdy zagraniczne pracowników, którzy nocują w najlepszych hotelach lub apartamentach z wieloma atrakcjami tylko po to, by spędzić dwa dni na targach nowości, których i tak firma nie będzie w stanie wdrożyć, z różnych powodów.
Szkolenia? Tak, ale najlepiej wyjazdowe, z całym wachlarzem szaleństw i imprez, które z pewnością zachwieją drugim dniem szkolenia, ale co tam. Pracownik musi mieć fun i zadowolenie.

Może więc właśnie świat upomniał się o równowagę?
Badania przeprowadzone w Polsce wśród 800 firm przez Konfederacje Lewiatan pokazują, że aż 69% firm planuje redukcję zatrudnienia.
Co to oznacza?
Że nie będzie łatwo, że pojawi się bezrobocie, które zapoczątkuje konkurencje i rozpocznie nową erę, już raczej „nie pracownika”
Trudno też się dziwić, postawie niektórych osób. Bo skoro ktoś dawał i dawał to oni śmiało brali, czekając na więcej. Nikt a zwłaszcza te osoby nie zastanawiały się, że tak dłużej być nie może.

Bo świat zawsze dąży do równowagi
A ta została zdecydowanie zachwiana.
Być może nadmierna roszczeniowość ustąpi prawdziwemu zaangażowaniu i odpowiedzialności. Być może już dawno zapomniana pokora znów zmotywuje do chęci uczenia się i rozwoju, praca i możliwości jakie daje znów zacznie być doceniana?
A tych, którzy więcej krzyczą, niż robią, w cieniu których niezauważani są ci, którzy uczciwie i z zaangażowaniem pracują, może właśnie tych pierwszych nowa rzeczywistość nieco zweryfikuje? Każdy jest odpowiedzialny za swoją postawę, działania i reakcje na to, co go otacza.
Ponosi też tego konsekwencje. Zawsze.
Czy świat w tej kwestii się zmieni, kiedy obecna sytuacja się skończy?

Czas pokaże.
Jedno jest pewne, to my jesteśmy w pełni odpowiedzialni za swoje życie, swoje wybory i swoją przyszłość.
Zrzucanie winy na firmę, kryzys, rząd nic nie da.
Może warto nieco więcej wymagać od siebie. Może właśnie przyszedł czas na refleksje i odpowiedzialne działanie? Może już czas wziąć stery we własne ręce i zadbać o swoją przyszłość, mając na nią znacznie większy wpływ?

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wsparcia w temacie poczucia własnej wartości, pewności siebie, poznania swoich wartości w kontekście życia prywatnego i zawodowego, zapraszam na konsultacje.

Trzymaj się ciepło.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *